İletişime Geç
Tıkla Ara!

Moto Kurye Ve Kargo Arasındaki Fark

Günümüzde bir paket, evrak veya taşınması nakledilmesi zorunlu bir şeyi uzak mesafelere ya kurye ile ya da kargo ile gönderebilirsiniz. Tabi bunlar en hesaplı transfer yolları olmakla birlikte başka alternatif transfer yolları da bulunmaktadır. Ancak en çok bu iki yol tercih edilir. Peki, nedir bu kurye ile kargonun farkları? Hangisini kim tercih ediyor, neden tercih ediliyor, bütün bu sorulara yanıt bulacağız.

 

Kurye taşımacılık işlerini oldukça kolaylaştıran bir dağıtım şeklidir. Günlük hayatta özelikle metropollerde, çok büyük trafik sorunlarının yaşandığı yerlerde büyük şirketler bu trafik sorunlarından etkilenmeden evrak transferi için kuryeleri tercih ediyorlar. İş adamlarının yanı sıra çok yoğun çalışan ve bu çalışma temposu içinde çalışma yerini terk edemeyen ve bir yere evrak götürme konusunda vakit sıkıntısı yaşayanlar kurye yöntemini tercih etmektedirler. Kuryelerle evrak veya eşya teslimatı yapılmak istendiğinde teslim edilecek kişinin adresi tam olarak verilmelidir ki bir sıkıntı yaşanmasının önüne geçilebilsin.

Kurye ile kargo arasındaki bilinen en önemli fark teslimat hızıdır. Kuryeler bu hızlarına karşın kargolara göre daha pahalıdır. Kargoda ise belirli ağırlıkta bir eşyanın belirli bir sürede bir yerden bir yere transferi işlemi mevcuttur. Aslında amaçları temelde aynıdır. Ama kargoda zaman, mekân ve ağırlık mefhumları var iken kuryede en önemli ve tek kavram zamandır. Kargoda bir kitap, elbise ve benzeri bir ağırlığı olan şeyler genellikle tercih edilirken kuryede genel anlamda bir evrak gönderimi söz konusudur. Kargo ile gönderilen eşyanın ulaşma zamanı önemli değil iken kuryede de boyut ve ağırlık önemli değildir. Daha çok acelesi olanlar kuryeyi tercih ederken ağır bir koli gönderecek ve bu gönderisinin de acelesi olmayan kişiler kargoyu tercih etmektedirler.